in

Çekiç Ali Kimdir

Çekiç Ali1932 senesinde Kırşehir vilayetinin, Kaman ilçesindeki Meşeköy’de hayata gözlerini açan Çekiç Ali, 13 Eylül 1973 tarihinde Ankara’da kırk bir yaşındayken oldukça genç sayılabilecek bir çağındayken vefat etmiştir. Asıl ismi Ali Ersan’dır. Kırşehir yöresinin en önemli türkü ve bozlak yorumcusudur. Bağlama çalışındaki kıvraklığı münasebetiyle “Çekiç” lakabı verilmiştir.

Aynı zamanda oğlu Neşet Ertaş ve Keskinli Hacı Taşan’ın da ustası olan Muharrem Ertaş’ın çırağıdır. Kendi imkanları dahilinde müziğini ilerletmiş ve adını duyurabilmiştir. Küçük yaşlarda yöresindeki düğünlere giderek çalgıcılık yapmıştır. 1969 senesinde İstanbul ilinde düzenlenen ulusal bir müsabakada ekibine folklor oyunları dalında birincilik kazandırmıştır.

Sanatçının repertuvarı belirgin derecede anonim türkü ve ağıtlardan oluşmaktadır. Sözleri kendisine ait bir türküsü mevcut değildir.

Pek çok 45’liği ve kaseti bulunmaktadır.

Ün yaptığı senelerde İstanbul’da bir plak şirketi Çekiç Ali’ye ait olan bir plağı izinsiz çoğaltarak haksız kazanç elde eder. Çekiç Ali duruma itiraz eder. Plak şirketi “senin ismin Çekiç Ali değil, sen Ali Ersan’sın” diye kendini savunarak dolandırıcılığına bahane üretir. Bu savunmaya karşılık Çekiç Ali, ismini mahkeme yoluyla resmileştirip “Çekiç” soy ismini alır ve yeni adı “Çekiç Ali” olur.

Keskinli Hacı Taşan’dan dört yaş büyük, Neşet Ertaş’dan ise dört yaş küçük olan Çekiç Ali, Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde kalbinden ameliyat olur ve iki sene sonra 13 Eylül 1973 tarihinde geçirdiği beyin felci sonucu hayata gözlerini kapar.

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Comments

0 comments