in

Celal Sezer Kimdir

Celal Sezer1974 Ordu’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. İlkokul yıllarından itibaren keşfedilen müzik yeteneği sonucunda birçok kişiden nota ve genel müzik bilgileri alanında çeşitli dersler aldı. Yine bu yıllarda Ordu yöresi sanatçıları Ümit Tokcan, Tuğrul Şan ve Seyfettin Tomakin gibi sesleri dinleyerek yöre türkülerini öğrendi ve çeşitli müzikal ortamlarda seslendirdi.

ODTÜ’deki öğrenimi sırasında katıldığı Türk Halk Bilim Topluluğunda müzik çalışmalarını sistemli bir şekilde yürütmeye başladı. Başta zeybekler ve genel olarak kent halk ezgileri olmak üzere geleneksel müziğimizin bir çok örneğini çeşitli müzikal etkinliklerde icra etme imkanını buldu. Bu arada çeşitli radyo ve televizyon programlarında solist olarak yer aldı.

Sesinin geniş bir müzikal aralığa sahip oluşu ve farklı üsluplara sahip olan eserleri icra edebilmesi yönüyle müzik çevrelerince beğeni topladı. Öte yandan Ordu yöresi türkülerini Ankara’daki üniversite ortamlarında müzikseverlere tanıtmaya çalıştı. Özellikle Efilo havaları ve karşılama türlerine ağırlık verdi.

2000 yılında TRT’deki bir yarışmada başarı göstererek bu kurumda solo bant çalışması yapabilme ve programlara katılabilme hakkını kazandı. 2005 yılında TRT’de yayınlanmakta olan Bergüzar programlarında solist olarak yer aldı. Halen bu kurumdaki diğer halk müziği programlarına zaman zaman icracı olarak katılmaktadır.

Müzik eğitimi alanında da çalışmalarda bulunan Celal Sezer 2001 – 2004 yıllarında ODTÜ’de ses eğitimi kursları düzenledi ve korolarda benzeri çalışmalar yürüttü. 2004 – 2006 yıllarında Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Halk Müziği Topluluğunu çalıştırdı. Son yıllarda beste çalışmalarına da başlamıştır. Ankara’da yaşamaktadır.

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Comments

0 comments