in

Çetin Akdeniz Kimdir

Çetin Akdeniz1967 yılında İstanbul ilinde doğdu. Aslen Ordu Perşembeli’dir. İlkokulu İstanbul’da tamamladı. Çok küçük yaşlarda müziğe karşı olan ilgisi, kısa zamanda ailesi tarafından fark edildi. Özellikle bağlamaya karşı çok büyük bir ilgi gösteriyordu. Babasının çok büyük bir saz yapımcısı olmasının (Ragıp Akdeniz) bunda çok büyük bir etkisi olmuştu.

İlkokulu bitirdikten sonra yine babasının etkisiyle 1987’de İTÜ TMD Konservatuvarı sınavlarına girdi ve kazandı. Aynı yıl burada eğitimine başladı. Esas meslek dersi olarak tabii ki bağlamayı seçti. Özellikle titizliği ve disipliniyle tanınan bağlama hocası (Merhum) Nida Tüfekçi’den çok şeyler öğrendi. Hocası tarafından çok sevilen sanatçı diğer derslerinde de çok başarılı oldu. Okuldaki hocalarının gözünde ayrı bir yeri olan öğrencilerdendi.

1985 yılında müzik piyasasına atılan sanatçı bir yandan eğitimine devam ediyordu. Boş zamanlarında evine kapanıp bağlama üzerinde farklı tekniklerle çalışıyordu. Özellikle İspanyol gitarını ustalıkla çalan sanatçıları dinliyor ve onlardan duyduklarını bağlama üzerinde uygulamaya çalışıyordu. Bunun yanı sıra kendisi de bir takım metotlar üretiyor ve bunlara çalışıyordu.

Ayrıca konservatuvardaki çok yakın bir arkadaşı olan Zeki Atayür’ün bağlama için yazmış olduğu ve çalınması oldukça zor olan eserleri çalışarak rahatlıkla çalabiliyordu. Bu eserlerin onun için her zaman ayrı bir yeri oldu.

Bağlama üzerindeki hakimiyeti parmak seriliği, sağlam ve kuvvetli ses çıkarma özelliğiyle, değişik bir mızrap tekniği kullanan sanatçı özellikle genç kuşak tarafından çok ilgi gördü.

Kendine has bir teknikle tanınan sanatçı sazını ustalıkla çalan hocalarını dinler, örnek alır, asla onları taklit etmezdi. Kendisine has bir tekniğinin olması da bunun bir ispatıdır.

1989 yılında derslerini başarıyla tamamlayan sanatçı iki yıllık bir çalışmadan sonra bitirme ödevini teslim ederek 1991 yılında İTÜ TMD Konservatuvarının üniversite bölümünden mezun oldu. Aynı yıl yüksek lisans sınavını kazandı ve eğitime başladı. 1993 yılında derslerini yine başarıyla tamamlayan sanatçı, yine iki yıllık bir çalışmadan sonra 1995 yılında bitirme tezini vererek bu bölümden de başarıyla mezun oldu.

1990 – 1993 yılları arasında TRT İstanbul Radyosunda sözleşmeli sanatçı olarak görev yaptı. Aynı yıllar içerisinde “Enstrümantal Folk Müzik” isimli bireysel bir kaset ve CD’si piyasaya çıktı. Yapmış olduğu bu albümden sonra sayısız Televizyon ve Radyo programlarına katıldı.

Müzik piyasasına adımını attığından itibaren bir çok sanatçı tarafından kaset, CD ve konser çalışmalarında arandı ve çok tercih edildi. Bugüne kadar çaldığı, eşlik ettiği albüm sayısını hatırlamayan sanatçı (iki binden fazla olduğu tahmin ediliyor) bunun yanı sıra zaman buldukça öğrenciler yetiştirdi.

Kendi ülkesinin yanı sıra Almanya, Yunanistan, İngiltere, Amerika, Fransa, Hollanda, Belçika gibi ülkelerden gelen yabancı konuklara bağlama dersi verdi. Bu çalışmalarını halen İstanbul’da serbest olarak sürdürmektedir.

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Comments

0 comments