in

Emin Barın Kimdir

Emin BarınEmin Barın, 2 Haziran 1913 günü Bolu’da doğdu. Dedesi Müderris Mehmet Emin, babası Hattat Müzehhip, Mücellit Hafız Mehmet Tevfik Efendi’dir.

Bolu İmaret İlkokuluna başladı. On bir yaşında iken babasını kaybetti. Ortaokulda Ressam Bolulu Lütfi Nami’nin öğrencisi oldu. Öğretmeni Barın’a karşı fevkalade bir ilgi gösterdi. Aileden gelen sanat kabiliyetine metotlu bir akış ve klasik sanat zevkini verdi.

Bolu Ortaokulunu bitirdi. İstanbul Erkek Öğretmen Okulu yatılı öğrenci sınavını kazandı. İstanbul Öğretmen Okulunu bitirdi.

Bolu’da Berk köyünde ilkokul öğretmeni oldu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü, Resim – İş Bölümü sınavını kazandı. Okulu bitirince Milli Eğitim Bakanlığı Neşriyat Müdürlüğü tarafından açılan Avrupa İhtisas sınavını kazandı. Altı ay İstanbul Milli Eğitim Basımevinde staj yaptı. Aynı zamanda Güzel Sanatlar Akademisi Türk Süsleme Bölümünde Reis-ül Hattatın Kamil Akdik’den hat dersi, Necmeddin Okyay’dan Klasik Türk Ciltleri üzerine bilgi aldı ve Almanya’ya gitti.

Weimar’da Prof. Dorfner’in özel sanat ciltçiliği okulunda bir yıl süreyle çalıştı. Yaptığı olimpiyat kitabı Hamburg kitap sergisinde birincilik ödülü kazandı. Eserleri Deutsche Bucheinbandkunst dergisinde yayınlandı.

Leipzig’de Kitapçılık ve Matbaacılık Akademisine (Akademie für Künşte und Buch gewerbe) girdi. Bu akademide Prof. Thiemann ve Prof. Spemann ile yazı, Prof. Wiemeler ile kitap cildi çalışmalarına devam etti. Tatil için yurda döndüğünde II. Dünya Savaşı yüzünden askerlik görevine başladı. İhtisasını tamamlamak üzere Leipzig’e döndü. Alman hükümetinin verdiği özel cilt siparişini yerine getirdi. İhtisasını tamamlayarak yurda döndü. Milli Eğitim Basımevi’nde teknik büro şefi olarak işe başladı.

Aynı yıl Güzel Sanatlar Akademesinde açılışını Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in yaptığı ilk büyük yazı ve cilt sergisi Prof. Kenan Temizan ile açtı. Yaptığı pergamet ciltli lüks altın defter akademi tarafından Cumhurbaşkanı İnönü’ye armağan edildi. Sergiden sonra akademinin Dekoratif Sanatlar Bölümünde Öğretim Üyesi oldu.

Necla Hanım ile evlendi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından madeni paraların yazılıları için görevlendirildi. İstanbul’un 500. Fetih Yılı için Geleneksel Türk Sanatları tarzında düzenlenen Fatih Divanı çalışmalarına başladı. Atatürk’ün İstanbul Nutku’nu Dolmabahçe Sarayı’nda levha halinde yazdı. İstanbul’un Fetihinin 500. Yıldönümü dolayısıyla İstanbul’un önemli yerleri (Eyüp Sultan, Galata Kulesi, Topkapı v.b.) için on büyük kitabe yazısı hazırladı. Anıtkabir’deki Mozole girişinin her iki tarafında kabartma olarak oyulan Atatürk’ün Gençliğe Hitabı ile 10. Yıl Nutku’nun yazılarını hazırladı.

Anıtkabir’deki on kulenin kuşak ve kitabe yazılarını hazırladı. Suudi Arabistan Kralı İbni Suud’a Hükümet tarafından armağan olarak gönderilen deri gülyağı kutusunu yaptı. 1954 Parşömen deri üzerine, Atatürk’ün lahdine konulan ve Bakanlar Kurulu tarafından imzalanan Nakil Zaptını yazdı. Atatürk için müzeyyen altın imza defteri hazırladı.

Yunus Emre’nin mezarının yazılarını yazdı. Akademide Dekoratif Sanatlar Bölümüne bağlı Yazı ve Cilt Atölyesini açtı. Türk Devleti tarafından Almanya Cumhurbaşkanına verilen Türk Süsleme Sanatları kitaplarının ciltlerini yaptı. Uluslararası Brüksel Sergisi’nde teşhir edilen Fatih Divanı ile Kitap Cildi Birincilik Ödülünü ve madalyasını aldı. İstanbul Belediye Meclisi Salonundaki Atatürk’ün İstanbul Nutku’nu bronz harflerle hazırladı. Geleneksel yazı sitilinde yeni yorumlara başladı.

Portekiz’deki Gülbenkyan Müzesi tarafından, su baskını yüzünden zarar gören Türk – İslam Yazma Eserlerinin restorasyonu için Lizbon’a davet edildi. Lizbon’da restorasyon çalışmalarına devam etti. Gülbenkyan Müzesi’nde toplanan Uluslararası Restorasyon Kongresine Türk – İslam ciltleri ve yazma eserleri hakkında bildiri sundu.

Alman Kitap Sanatkarları Derneği (Bund der Deutscher Buhkünsler) onur üyesi oldu.

Uluslararası Offenbach – Klingspor Yazı Müzesinin sanatçıdan satın aldığı küfi yazı kompozisyonu Scriptura 75 duvar takviminde yer aldı. TRT’ye hat sanatı üzerine elli beş dakikalık program hazırladı.

Londra’da düzenlenen İslam Festivali’ne katıldı. Dublin Güzel Sanatlar Akademisinde konferans verdi ve sergi açtı. Chester Bealty Müzesinde Türk Yazı Sanatı konulu konferans verdi. İstanbul Sanat Bayramı Sempozyumu’na Yazma Eserlerimizin Restorasyonu konulu bildiri ile katıldı. Akademide toplu büyük sergisini açtı. Kültür Bakanı ile Cezayir’e giderek, Cezayir’de antik müzede eserlerini sergiledi.

Türkiye İş Bankası İş Sanat Galerisi’nde kişisel sergi açtı. Münih’te Uluslararası 6. Türk Sanatları Kongresine katılarak tebliğ yayımladı. İstanbul’da düzenlenen İslam Ülkeleri Ticaret Fuarında Kültür Bakanlığının özel daveti ile eserlerini sergiledi. Pakistan’ın İslamabad kentinde İslam Konferansı binası ve camisinin yazılarını yazdı.

Samsun Çarşı Camii’nin yazılarını yazdı. Dışişleri Bakanlığı adına Malezya’da sergi açtı. Kültür Bakanlığı adına İslam Konferansı için İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde sergi, yine Bakanlık adına Türk Haftası için Suudi Arabistan Cidde Özel Sergisini açtı.

Kültür Bakanlığı tarafından Şükran Ödülü plaketi ile Güzel Sanatlar Akademisi tarafından 40. Yıl Öğretim Üyeliği Ödülü plaketi verildi. İstanbul Garanti Bankası Sanat Galerisinde retrospektif sergisini gerçekleştirdi. Kültür Bakanlığı adına Paris Unesco Genel Merkezinde Türk Hat Sanatı sergisini açtı. “Ya Rahim” adlı kompozisyonu ile Türkiye İş Bankası Büyük Ödülü’nü aldı. İstanbul Galeri Lebriz’de Bağdat Türk Haftası çerçevesinde Türk Hat Sanatı özel sergisini açtı.

Federal Almanya’nın Münster kentinde kişisel hat sergisi açtı. 29 Aralık 1987 günü vefat etti.

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Comments

0 comments