in

Kiraz’ın Babasının Ağıdı Türküsünün Hikayesi

Tarih 1910-1920’li yıllar. Kiraz, Kozan’ın Haman köyünden: Mirzeoğlu Hacı Ali Bey de Ceyhan’ın İmren köyünden.

Kiraz Hacı Ali Bey’in hanımıdır, onunla mutlu bir yaşantı sürerken bir gün, mecliste, bir söyleşi sırasında, farkında olmadan kocası Hacı Ali Bey’i küçük düşürücü bir söz söyler. Hacı Ali Bey buna çok üzülür, için için de karısına içerler. Hatta bu olayı ima yoluyla Kiraz’a da sezdirmeye çalışırsa da Kiraz bunu anlamaz.

Ertesi gün Hacı Ali Bey Ceyhan’a gider, dönüşte Kiraz’a:

– “Baban seni istiyor, haberin olsun” der.

Ve böylece bir planla Kiraz’ı babasının evine yollar. Arkasından da çobanı ile “boş” kağıdını gönderir.

Aradan aylar geçer, Mirzeoğlu Hacı Ali Bey’den bir ses yok. Bu arada Kiraz kocasına gitmek ister, ama babası göndermez. “Artık seni istemiyor, daha niye gideceksin?” diye kızını azarlar.

Beri taraftan Kiraz, gönderilmeme nedenini babası ile Hacı Ali Bey arasındaki bir sorundan kaynaklandığını sanır. Bu konuda babasını suçlar. Hatta amcası çocukları da Kiraz’ı haklı bulan bir davranış içine girerler. Ama Kiraz’ın babası “boş kağıdı”nın gönderildiğinden hiç söz etmez.

İşte bu konularla ilgili bir münakaşadan sonra Kiraz, birkaç yerinden babasını kamalar. Kızın babası bu kama yaralarından kurtulamayarak ölür. Son nefeste savcı ifadesini alırken: “Kiraz’ım suçsuzdur, ben kendi kendimi öldürdüm, onu ellemeyin” der.

Bundan sonra Kiraz Çukurova’dan tek başına kaçar, amcalarının yanına Tomarza Zelhin Beylerine sığınır. Ama jandarmalar Kiraz’ı burada yakalayıp hapse atar.

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Comments

0 comments