in

Sabri Yener Kimdir

Sabri Yener1952 yılında Ordu’da doğdu. İlk ve Ortaokulu aynı ilde okudu. 1970 yılında Perşembe İlköğretim Okulunu bitirerek İlkokul öğretmeni oldu. Aynı yıl girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünü bitirdi ve müzik öğretmenliğine başladı. Çankırı Kız İlköğretmen Okulu Müzik Öğretmenliği (1973-1975), Giresun Öğretmen Lisesi Müzik Öğretmenliği (1975-1976), Giresun Eğitim Enstitüsü Müzik Öğretmenliği (1975-1976) ve Müdür yardımcılığı (1976-1977), Ordu Lisesi müzik öğretmenliği (1979-1985) ve müdür yardımcılığı (1985) görevlerinde bulundu. Ayrıca Ordu İli Öğretmenler Türk Halk Müziği Koro Şefliği (1982), Ordu Musiki derneği Türk Sanat Müziği Koro Şefliği (1981-1985) vb. ek görevler yaptı. Çok sayıda Konserler verdi.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümünde (1983), daha sonra Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünde (1987) Lisans tamamlama programlarını bitirdi. Giresun Eğitim Yüksek Okulunda müzik dersleri verdi (1983-1984). Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik okutmanlığına atandı (1985). İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden Türk Halk Müziği dalında bilimde Doktora düzeyinde Sanatta Yeterlik unvanı aldı (1987). Bağlama Öğretim Metodu adlı üç ciltlik kitabını yayınladı (1987). Halk Müziği derleme çalışmaları yaptı.

1988 yılında Yardımcı Doçent oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Korolarını yönetti. Yönetimindeki KTÜ Türk Halk Müziği Korosu Üniversiteler arası Türk Halk Müziği Koro yarışmalarında çeşitli ödüller kazandı. 1988 yılında Türkiye birinciliğini kazandı. Aynı yıl Polonya’da yapılan uluslararası müzik yarışmasında Türkiye’yi temsil etti ve birincilik ödülü aldı. Aynı yarışmada uluslararası en iyi şef ödülü de kendisine verildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesine bağlı olarak yeni kurulan Müzik Eğitimi Bölümünün başkanlığına atandı (1988). Milli Eğitim Bakanlığınca çeşitli dönemlerde Müzik öğretmenleri için açılan hizmet içi kurslarda öğretim üyeliği yaptı. Bu kurslarda Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği dersleri verdi.

TRT, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü gibi bazı kurumlarda çok sayıda jüri üyeliği yaptı. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Müzik Eğitimi alanlarında da çok sayıda sempozyum ve
kongrelere katıldı. Bildiriler sundu.

Başkanlığında yaptığı Müzik Eğitimi Bölümünde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Orkestra, Türk Müziği Armonisi vb. birçok dersler verdi. Sözleşmeli sanatçı olarak, bir dönem Trabzon Devlet Tiyatrosu Orkestrasını yönetti (1994 – 1995). TRT Trabzon THM Gençlik Korosunu yönetti (1995). KTÜ Fatih Eğt. Fak. Müzik Eğt. Blm. THM ve Klasik Türk Müziği Koroları ile Oda Orkestrasını yönetti. Motif Halk Oyunları Eğitim Derneğinin 1998 yılı Türk Halk Müziği Araştırma Ödülüne layık görüldü.

Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği dallarında çok sayıda Televizyon ve Radyo programları yaptı. Uzun bir dönem Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimimi Bölümü Başkanlığı yaptı.

2002 yılında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığına getirildi. Üç yıl bu görevde bulundu. Halen bu fakültenin Müzik Bölümü başkanlığını yürütmektedir.

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın