in

Sarı Öküz Türküsünün Hikayesi

Mucur, Küçük Kavak köyünden eğitmen Hakkı Aşık’ın 1945 yılı ortalarında bir çift öküzü çalınmış, iz sürme neticesinde öküzleri çalanların Ortaköy yakınlarındaki köylerden birine mensup oldukları anlaşılmıştır.

Komşusu Osman Altınok (Taşçı Osman) ile birlikte öküzlerini aramaya koyulan eğitmen Hakkı Aşık, ırmağın öte geçesi denilen o bölgeyi o günlerin şartları içinde iki yıl aramalarına rağmen hırsızlar tarafından sık sık yeri değiştirilen öküzlerin saklandığı yer bir türlü tesbit edilememiştir. Osman Altınok’un akrabası Devedamı köyünden Kara Şevket namıyla bilinen ve yörede sözü geçen Şevket Efendi’den çekinen hırsızlar, çaldıkları öküzleri, fırsatını bulup elden çıkartamamışlardır.

Şevket Efendi, Osman Altınok ve Hakkı Aşık’ın sıkı takibi sonucu hırsızlar tarafından iki yıl boyunca saklanan öküzler, Ekecik Dağı yakınlarında bulunan bir mağarada ele geçirilmiş, Şevket Efendi’nin korumasında Kesikköprü’ye kadar getirilmiş, Kuzguncuk tepesini aşıp Küçük Kavak köyüne yaklaşınca bu sırada öküzlerin geldiğini gören Hakkı Aşık’ın halası Fındık bibi (Akpınar), eline bir def alıp oynayarak öküzlere karşı çıkmış, öküzleri bulup getiren Hakkı ile Osman’ın boynuna sarılıp sevinç gözyaşları dökmüştür. Bu olaya köylülerden biri şu türküyü yakmıştır:

Sarı öküz Kuzguncuk’tan göründü
Fındık ebe tefi aldı yürüdü
Düşmanlar da kara bürgü büründü

Aman sarı öküz ben size kurban
Sarı öküzü bulan Hakkı’yla Osman

Elbirlik yapan da Şekke’nin dölü
Öküzü çekenler Gök Göz Kel Ali
İki sene gezdim şu Ortaköy’ü

Aman sarı öküz ben size kurban
Öküzleri bulan Hakkı’yla Osman

Şevket Efendi de fırladı geldi
Tabanca belinde parladı geldi
Düşmanlar geride çerledi kaldı

Aman sarı öküz ben size kurban
Sarı öküzü bulan Hakkı’yla Osman

Ne tozluymuş ötaçenin yolları
Niye çaldın gavur dölü malları
Sır vermiyor Ekeciğin köyleri

Aman sarı öküz ben size kurban
Sarı öküzü bulan Hakkı’yla Osman

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Comments

0 comments