in

Üğrünü Üğrünü Gelir Dereden Türküsünün Hikayesi

Şarkışla’da çiftçilik yapan bir ailenin “Bedriye” isminde çok güzel kızları vardır. “Bedir” derler kısaca. Bir de “Ömer” vardır yanlarında çalışan. Ömer güçlü kuvvetli yakışıklı bir delikanlıdır. Ömer’le Bedir aynı yaştadırlar. Ömer küçük yaşta başlamıştır bu ailenin yanında çalışmaya. Çocuklukları beraber geçer. Ömer’le Bedir büyüdükçe o çocuksu sevgileri aşka dönüşür. İçten içe gizli duygularla severler birbirlerini. İkisi de duygularını açığa vurmazlar. Ömer zaman zaman diyecek olur sevgisini. Bedir’in yanına varınca cesareti kırılır. Söyleyemez bir şey, yutkunur kalır. Ömer bir şey dese karşılık verecektir ama, çaresiz o da bir şey söyleyemez. Günler ayları, aylar yılları kovalar. Şarkışla’da hayvanları, sürüleri olanlar, her yıl yaz aylarında yaylaya çıkarlar. Sürülerini daha geniş otlaklarda yaylarken, tertemiz havayı teneffüs edip buz gibi suyunu içerek, tabiatın bütün güzelliklerinden doya doya faydalanırlar.

Bedir’in ailesi de yaz aylarını “Kızanandı” denilen yaylada geçirmektedirler. Kızanandı, tertemiz havasıyla buz gibi sularıyla tipik bir Anadolu yaylasıdır. Fazla kalabalık olmadığı için de, insanlar çok iyi ilişki içerisindedirler. Akşamları bir yerde toplanırlar, masal anlatırlar, türkü söylerler, halay çekerler. Yaz mevsiminin nasıl geçtiği anlaşılmaz bu topraklarda. Bir sonraki yaz mevsimi iple çekilir.

İşte bu yaylada kaldıkları zamanların birinde, Ömer ve Bedir daha fazla yalnız kalma imkanı bulurlar. Ve bir gün, Ömer, Bedir’e duygularını açar. Ne söyleyeceğini tam anlatamaz ama, Bedir’de heyecandan anlayacak durumda değildir zaten. Sözlerden çok bakışlar konuşur. Karşılıklı olarak aşklarını ilan ederler. Sonra, gizli gizli buluşmaya başlarlar. Sözde gizlice buluşurlar ama, gören görür, bilen bilir onların aşklarını. Ve kısa zamanda herkes tarafından konuşulur olur Ömer ile Bedir’in aşkları. Ama kimse yadırgamaz bunu. Herkes yakıştırıverir birbirlerine ve evlenmelerini isterler. Ömer Allah’ın emriyle istetecektir Bedir’i.

Dünürcüler belirlenir. Bedir, ailesinden geleneklere uygun bir şekilde istenir. Kızın ailesinin kararı olumsuzdur. Özellikle Bedir’in annesi Gürcü Hatun, Ömer’in fakirliğini bahane ederek bu evliliğe karşı çıkar. Araya girenler ne kadar ısrar etseler de kara dediğine ak demez Gürcü Hatun. Aşıkların evlenmesine mani olur.

Bir süre sonra da Bedir’i Şevki adında yaşlı ve zengin birine verirler. Düğün günü Ömer’le çok yakın bir arkadaşı yaylaya çıkarlar. Ve gelin alayını çok üzgün bir şekilde orada seyrederler. Ömer çok içlenir ve ağlayarak türkü söylemeye başlar. Bedir’in yaşlı kocası evlendikten bir süre sonra ölür.

Ömer henüz evlenmediği için ahali tekrar araya girip, bunları evlendirmek isterler ama, Bedriye Ömer’i çok sevdiğini fakat, evlenirse dedikoduların çıkabileceğini söyleyerek, aşkını kalbine gömer ve teklifi kabul etmez. İki kere kaybettiği aşkı için Ömer’in yaktığı türkü dilden dile söylenir olur.

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Comments

0 comments