in

Yaylacık’la Karakaya’nın Arası Türküsünün Hikayesi

İstiklal Savaşı döneminde Helvacı lakabıyla tanınan Yeşilköylü Mehmet askerlik yaparken nöbetçi subayla tartışır ve subayı öldürür. Silahını alıp askerden firar eden Helvacı için vur emri çıkarılır. Bencik Dağları’nda saklanır ve kaçak yaşamaya başlar, birçok düşman edinir. Bağlama çalmayı öğrenir ve tek dostu bağlaması olur. Bencik Köyü Kayaderesi mevkiinden Gökgelin Sultan’a aşık olan Helvacı Sultan’ı kaçırır. Günümüzde Helvacı yarı olarak anılan kayanın altına sığınan Helvacı ve Sultan’la birlikte yaşamaya başlarlar.

Helvacı, bir gün Eskihisar köyü eşraflarından Hacıların Ali’den beş lira haraç ister. Parayı vermek istemeyen Ali’yi tehdit eder. Çaresizlik içinde kıvranan Hacıların Ali Kel Yakup’tan Helvacı’ya vermek üzere borç ister. Kel Yakup Ali’nin parayı neden istediğini öğrenince eşkıyaların paraya doymayacağını bugün verse de yarın yeniden isteyeceğini en doğru şeyin jandarmaya haber verip pusu kurdurmak olduğunu söyleyerek Hacıların Ali’yi ikna eder.

Hacıların Ali, istediğin parayı almak için Yaylacık’a dolaş diyerek Helvacı’yı pusu yerine çağırır. Helvacı Sultan’la birlikte Yaylacık’a gelir. Pusu kuran jandarma erleri Ahiköylü Kel Ahmetlerin Hilmi ile Belibollu Süleyman, Helvacı’ya ateş ederler, sol yanından ağır yaralanan Helvacı ormana kaçar. Sultan Gelin al yazması ile Helvacı’nın yarasını sarmaya çalışır, ancak gece Helvacı ormanda Sultan gelin’in kollarında can verir. Sultan gelin Jandarmalara sığınır Helvacı’yı da olduğu yere gömerler. Helvacı’nın ölümünün ardından bu ağıt yakılır, bu güne dek söylenir gelir.

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Comments

0 comments